JOHNNY DEPP

foto: librarising.com

 Johnny Depp, Amerika’nın Kentucky eyaletinde 9 Haziran 1963 yılında doğdu, Aslan burcu, babası mühendis, annesi garsondu. Bir erkek kardeşi ve iki de kızkardeşi vardı. Ataları, Alman, Kızılderili(Çeroke kabilesi) ve İrlanda’lıymış. Söylediğine göre soyadının kaynağını bilmiyormuş ve üstelik Almanca ‘aptal’ anlamına geliyormuş!Çocukken ailesi sık seyahat edermiş, neredeyse yirmi yer dolaşmışlar, Johnny 15 yaşındayken anne ve babası boşanmış. Kendine olan güvensizlikleri ve aile problemlerinden oluşan stresle kendine zarar veren bir genç olmuş. Vücudunda bu yüzden yara izleri var, ayrıca dövmeler yaptırmaktan da hoşlanıyor. Bu konuda şöyle diyor “Vücudum benim için bir tür günlüktü, denizciler gibi her dövmenin bir anlamı vardı, ister bir bıçakla yapın, ister dövmeci yapsın...” Depp, 1983’de makyajcısı ve orkestrasının bateristinin kızkardeşi olan Lori Anne Allison ile evlendi. Sonradan, eşi onu aktör Nicholas Cage ile tanıştırdı ve Nicholas da ona oyunculuğu tavsiye etti. 1985’de Allilson ile boşandılar.

 12 yaşındayken annesi ona bir gitar hediye etmişti, ilk topluluğu kız arkadaşı Meredith’e ithaf etmişti, ebeveynlerinin boşanmasından sonra, müzisyen olmak için liseyi terk etti. Çeşitli gruplarda çalıştı.  1987’de 21 Jump Street isimli bir tv dizisinde başrollerden birini aldı, dizi filmin başarısıyla popüler bir gençlerin idolü oldu, kendisiyse bu durumdan hoşnut olmadığını belirtmiştir,  sözleşmesi biter bitmez kendisine göre filmlerde oynamak için kendi kendisine söz verdi.

 Sinemadaki ilk önemli rolü 1984’dek korku filmi Elm Sokağı Kabusu oldu. Burada kahramanın erkek arkadaşı ve Freddy’nin kurbanlarından biriydi. Ayrıca, Oliver Stone’nun Müfreze’ sinde ikinci rollerden birinde, Vietnam diliyle konuşabilen ber er rolünde oynadı. 1990’da  ‘makas el’ adlı korku filminde oynayarak, gençlik idolü imajından kurtuldu. Bu filmin başarısıyla pek çok yeni film geldi. Söylediğine göre Depp, oynayacağı filmleri seçerken gişe hasılatından çok, ilgisini çekecek filmler olmasını tercih ediyor.

 Sonunda 2003 yılında Walt Disney stüdyolarının Karayip Korsanları- Siyah İnci’nin Laneti filmindeki korsan Jack Sparrow ile dünya çapında bir üne ulaştı. Depp, bu filmdeki karakter için Rolling Stones’un gitaristi  Keith Richards’ dan esinlendiğini söylemiştir. Filmdeki rolüyle Oscar’a aday bile gösterildi. Finding Neverland filminde, İskoçyalı yazar J. M. Barrie’yi canlandırdığı rolle tekrar Oscar’a aday gösterildi. 2005’teki Charlie ve Çikolata Fabrikası filmi de büyük ses getirdi.

 2006’de tekrar Kaptan Jack Sparrow rolüyle Karayip Korsanları’nın devam filminde (Ölü Adamın Sandığı) oynadı. Film yine büyük gişe hasılatı yaptı. 2007’de serinin üçüncü filmi olan Karayip Korsanları- Dünyanın Sonu da yine büyük hasılat getirdi. Rolü sevmişti ve başka serilerde de oynamaya hazır olduğunu belirtti.

 Özel hayatı:

Lori Anne Allison’dan boşandıktan sonra, pek çok ünlü kadınla birlikte görülen Depp,  Dokuzuncu Kapı’ filminde tanıştığı Fransız oyuncu Vanessa Paradis ile birlikte yaşıyor ve çiftin iki çocuğu var.  İkili hayatlarını Fransa ile Los Angeles arasında geçiriyorlar. Ayrıca, Depp’in Bahama’larda bir adası varmış. Bazen de oraya gidiyorlar. Depp, yönetmen Tim Burton ile çok iyi dost olduğunu şu sözlerle anlatmış:

o benim dostum, kardeşim, özel biri ve cesur yürekli bir insan, öyle biri ki, onunla dünyanın öbür ucuna bile gidebilirim, ve biliyorum ki o da aynısını benim için yapar” Depp, onunla film çevirmenin eve gitmek gibi olduğunu söylemiş ve yönetmenle tam altı kez birlikte film yapmışlar.

2003 yılında Almanya’da çıkan Stern dergisinde Amerika’yı aşağıdaki sözlerle eleştirmişse de, sonradan sözlerinin yanlış aktarıldığını, alıntıların metin harici olduğunu belirtmiş.

Amerika hırçın, ısıran ve acıtan koca dişli bir köpek

 

Depp, pek çok kez  tutuklanmış, bu yüzden kendisinden 'kötü çocuk' olarak söz ediliyor, bir seferinde kendisine ait  bir geceklübü olan Viper Room’da yasa dışı uyuşturucuları satışına izin vermekten, (ki, River Phoenix bu klübün önünde aşırı doz eroin ve kokainden ölmüş) bir kez New York’taki otel odasına çevreye zarar vermekten, bir başka seferde paparazzilerle kavga etmekten ötürü tutuklanmış. Oyuncu, hayranlarının ailesinin ve çocuklarının resimlerinin çekilmesinden nefret ediyor, çeken olursa tehdit ediyormuş.

 Depp, iyi bir müzisyen, usta bir gitarcı, Rolling Stones ve bir çingene grubu olan Taraf de Haidousk’un hayranı. Sanatçının vücudunda 13 tane dövme var bunlara ilk doğan çocuğunun ismi ve annesinin adı da dahil, çocuğunun ismini kalbinin üzerine yazdırmış.

 Johnny Depp'in astrolojik özelliklerinden de bahsedelim mi? Aslan burcu, oğlak burcundaki Ay, ünlü oyuncuya derinlik ve ciddiyet veriyor, ikizlerdeki güneş ise ona zeki, akıllı, çok yönlü bir ruhsal yapı, mizah gücü getiriyor, Depp, aklıyla yönetilen bir adam,  çok çalışkan olmasını Mars'a borçlu, bu tür insanlar hareket ve hızdan hoşlanırlar..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !